Her yıl, binlerce kişi hac görevlerini yerine getirmek için kuraya katılır ve kutsal toprakları ziyaret etmek için çekilişte çıkmayı bekler.

kurasız hac fiyatları

Kura uygulamalarındaki kota, Suudi Arabistan'ın nüfus artışı ve yoğunluğuna göre her bir ülke ile imzaladığı Hac Protokolünde belirlenir. Suudi Arabistan'ın ülkelere verdiği yıllık kota, ülke nüfusunun binde birine karşılık geliyor. Geçen yıl yaklaşık 80.000 kişiden oluşan Türkiye için hacı kotası protokolü imzalandı.

Bu 80.000 kişilik kotanın büyük bir kısmı Diyanet'e aitken, geri kalan kısmı ajanslar arasında dağıtılmaktadır. Tabii ki, ülkemizde kotayı aşan bir hac başvurusu olduğundan, insanlar uzun yıllar beklemek zorunda. Örneğin, bekleyen kişi sayısı bugün 2 milyon.

Kurasız Hac Fiyatları ve Turları

Başka bir seçenek ise Kurasız Hac seçeneğidir. Sınıflandırılmamış Hac Ziyareti Özel Vize Hac Ziyareti olarak da adlandırılır. Burada, hacı adaylarının özellikle dikkat etmesi gereken nokta; kurasız hacca gidecek olan hacı adaylarının , kura ile gidecek olanlara haksızlık etmeyecek şekilde gitmeleridir.  Kurasız Hac ile hacca gidecek olanların hac vizelerini alır, Suudi Arabistan kota dışında Türkiye'ye özel bir vize verir. Çok beklemeden hacca gitmek isteyenler, Özel Hac Vizesi konsolosluğuna başvurduklarında, İstanbul veya Ankara konsoloslukları aracılığıyla Suudi Arabistan'dan doğrudan Özel Hac Vizesi talep edilir. Özel Hac Vizesi ile bireyler beraberlik sonucunu beklemeden hac görevlerini yerine getirebilirler.

kurasız hac turları

Diğer yandan bilinmesi gereken bir diğer nokta; Kurasız Hac ile hac ziyaretine giden insanlar hac hakları ortaya çıktığında hacca tekrar gidebilecekler. Özel Hac Vizesi ile hac ziyareti yapmak hac ziyaretine gitmenizi engellemez.