Hacca Hazırlık Nasıl Yapılmalıdır?

Hacca Hazırlık Nasıl Yapılmalıdır?

33 Yıllık tecrübeyle Uzman Turizm siz değerli müşterilerimize hizmette sınır tanımıyor.

Size ve sevdiklerinize yönelik her bütçeye uygun, ekonomik, standart ve Lüks Hac Turlarımızla birlikte seyahat ve konaklama ihtiyaçlarınızın tam bir memnuniyetle gerçekleştirilmesini sağlamak için bütün olanaklarımızı seferber ediyoruz.


Haccı ve umreyi Allah için tamamlayın... (Bakara,196)

Hac hem mal hem de bedenen yapılan bir ibadettir. Uzunca bir yolculuk sonucunda kutsal mekanlarda yapılan hacca iyi hazırlanmak gerekir.

Ömürde bir defa, maddi durumu yetenlere farz olan hac, geniş bir zaman diliminde yapılmaktadır.

Allah ve Resulü’nün misafiri olarak kutsal beldelere giden hacılar maddi ve manevi yönden hazırlık yapmalıdır. Çünkü hac, özel bir çağrıdır ve bu ibadete özenle hazırlanmak çok önemlidir.

Süleyman Nahifî; bir beytinde şöyle demiştir:
Her kime Kabe nasip olsa, Hüda ona rahmet eder,
Her kişi sevdiğini hanesine davet eder.


İnsanlar içinde haccı duyur; gerek yaya, gerekse uzak yollardan (derin vadilerden) gelen yorgun düşmüş develer üstünde sana gelsinler. (Hac, 27)

Hac yolculuğuna çıkmadan önce yapılması gereken belli başlı hazırlıklar şu şekildedir:

HELALLEŞMEK

Kutlu yolculuğa tertemiz çıkmak için akraba, eş dost ve konu komşu ile helalleşmek gerekir. Kimse ile dargın ve kırgın olmamaya özen gösterilmelidir. Kişi, kul haklarını ödeyerek bu kutlu yolculuğa başlamalıdır.

HELAL MAL

Hac ancak helal mal ile yapılır. Bu nedenle en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de, hac ibadetinin helal kazanç ile yapılmasıdır.

NİYET

Bütün ibadetlerin kabulü niyete bağlıdır. Her işin başında olduğu gibi bu yolculuk için de niyet gereklidir.

Hac yolculuğuna başlayan kişi “Allah’ım senin rızan için Haccımı yerine getirmeye gidiyorum” demelidir ve bu niyeti yolculuğun başından sonuna kadar muhafaza etmelidir.

NAFAKA BIRAKMAK

Hacca giden kişi geride bıraktığı ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için kendilerine yetecek miktarda nafaka bırakmalıdır. Bu kişiler, hacdan dönülene kadar maddi olarak mağdur olmamalıdır.

DUA
Anne, baba ve diğer aile büyüklerinin hayır duası çok önemlidir. Aynı şekilde hac yolcusu da geride kalanlar için dua etmelidir. Bu gidiş dünyadan ayrılığın bir provası gibidir.

HAC EĞİTİMİ VE SEMİNERLERİ

Hac yolcusu, hacca gideceği güne kadar hac eğitimlerine ve seminerlere katılmalıdır. Bu eğitimlerde hac için ne gibi hazırlıklar yapması gerektiğini ve bu ibadeti nasıl yapacağını öğrenmelidir.

Kutlu yolculuk öncesinde tüm hazırlıklarını bitirmeli, büyük bir heyecanla mukaddes topraklara gideceği günü beklemelidir.

Sana, hilalleri sorarlar. De ki: "O, insanlar ve hacc için belirlenmiş vakitlerdir...   (Bakara,189)


Şüphesiz, 'Safa' ile 'Merve' Allah'ın işaretlerindendir. Böylece kim Evi (Ka'be'yi) hacceder veya umre yaparsa, artık bu ikisini tavaf etmesinde kendisi için bir sakınca yoktur.

Kim de gönülden bir hayır yaparsa (karşılığını alır). Şüphesiz Allah, şükrün karşılığını verendir, bilendir.  (Bakara,158)

Hac Nasıl Yapılır?

Hac Programları

Hac Ayetleri

Hac Rehberi
Genel Bilgiler

Vize İçin Gerekli Evraklar

Vize Bilgileri

Hac ve Umre Arasındaki Farklar

2022-2023 Umre Fiyatları - Umre Turları - Umre-Uzman Turizm


Ekonomik umre ücretleri kategorisindeki turlarımız için 444 88 96 arayabilirsiniz. 

Sizin için en uygun umre programını bulamadıysanız ya da

 Hac Ücretleri ve Umre Turları hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız lütfen tıklayınız.