Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz (sav) miladi 571 yılı Nisan ayının 20. Günü Mekke’de doğmuştur. Arabi ay olarakta Rabiu-Evvel ayının 12. Pazartesi sabahı dünyaya o mübarek gözlerini açmıştır.

Peygamber Efendimiz (sav) doğduğunda tan yeri ağarıyordu. Yani sabah namazı vakti olmuştu. Birçok harikulade hadisenin cereyan ettiği o mübarek gün ne güzel bir gündür.

Peygamber Efendimiz (sav)’in annesi vefat edip, dedesi Abdulmuttalip’in himayesi altına girdiği zamana kadar aynı evde yaşamıştır. Yani çocukluk günleri doğduğu evde geçmiştir. Ayrıca o zaman Haşimi ailesi çok zengin olmamasına karşın, Mekke’nin en saygın ailelerinden durumunda idi.

Evin bulunduğu arazi, Peygamber Efendimiz (sav)’in soyunun dayandığı Haşim ailesine aittir. Bu evin arazisi 20. Yüzyılın ilk çeyreğine kadar muhafaza edilmiş ve herkesin büyük saygı gösterdiği bir mekan haline gelmiştir.

Lakin Vahhabi inancına göre, mezarlıklarda bulunan türbelere şirk korkusu nedeniyle pek önem verilmediği için, Mekke-i Mükerreme’de bulunan Cennetu’l Mualla ile, Medine-i Münevvere’de bulunan türbelerin ortadan kaldırılmasından sonra, Peygamber Efendimiz (sav)’in evinin etrafı da ortadan kaldırılmıştır. Temizlenen arsa üzerine bir bina inşa edilmiş, sonraları bu bina da halk kütüphanesi haline getirilmiştir.

Özellikle Osmanlı Devleti’nin bu tarz kutsal yerlere çok önem verip hassasiyetle bu günlere taşımasında büyük payı vardır. Lakin Suudlu Vahhabi zihniyeti 6. Yüzyıldan 20. Yüzyıla kadar gelen bu tarz yapıları ortadan kaldırmaktan çekinmemiştir.

Suudi Arabistan Krallığı tarafından daha önce Peygamber Efendimiz (sav)’in evini hadislerde olduğu üzere gerçeğe yakın olarak tasarlamıştı. Aşağıdaki görsellerde görebilrisiniz.